Czym są kurtki softshell?

Coraz częściej w sklepach można spotkać kurtki softshell. Co oznacza to pojęcie? Czy warto postawić na taką kurtkę zamiast klasycznej kurtki przeciwdeszczowej?

Softshell to w zasadzie cała idea ubioru zewnętrznego będąca opozycją do idea hardshell. Hardshell zakłada, że turysta powinien posiadać kurtkę membranową chroniącą przed wiatrem i deszczem. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze jest deszczowo, a membrana ogranicza oddychalność materiału. Ważniejszym czynnikiem okazje się wiatr. W takim przypadku rozwiązaniem są kurtki zimowej softshell, które skutecznie zatrzymują wiatr, a przy tym pozwalają skórze oddychać.

Produkty softshell posiadają na ogół dwuwarstwową budowę. Pierwsza, znajdująca się bliżej ciała to flis polarowy zapewniający odpowiednią temperaturę, a druga to gęsto tkany i wykończony specjalną impregnacją DWR materiał wiatroodporny  i przewiewny. Odmian softshelli jest jednak więcej. Niektóre nie posiadają ociepliny, co sprawia, że sprawdzają się tylko w cieplejsze dni. W sklepach coraz częściej znaleźć można też kurtki softshell z membraną. Jest to zwykle membrana Windstopper. Nie chroni ona przed deszczem, ale jedynie przed wiatrem. Jest też stosunkowo przewiewna oraz  lekka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *